Podział wózków widłowych ze względu na rodzaj napędu

Praca nowoczesnych hal magazynowych oraz produkcyjnych nie byłaby możliwa bez wózków widłowych. Są to pojazdy kołowe o napędzie silnikowym, które są przeznaczone przede wszystkim do prac transportowych, załadunkowych i rozładunkowych. Wózki jezdniowe podnośnikowe są wykorzystywane przede wszystkim w magazynowaniu i transporcie bliskim. Wybierając wózek, który sprawdzi się podczas prac wykonywanych w konkretnym przedsiębiorstwie, należy zwrócić uwagę na jego udźwig i inne parametry. Jednym z kryteriów podziału jest rozróżnienie ze względu na rodzaj napędu. Jakie napędy w wózkach widłowych rozróżniamy?

Wózki o napędzie elektrycznym oraz Diesel

Pierwszym rodzajem wózków widłowych są wózki o napędzie elektrycznym. Z uwagi na to, że są ciche, a do tego nie emitują spalin (więc nie ma ryzyka zatrucia tlenkiem węgla), znajdują zastosowanie przede wszystkim na halach magazynowych i innego użytku wewnętrznego. Warto jednak wspomnieć, że wózki widłowe o napędzie elektrycznym są napędzane bateriami litowo-jonowymi, które mogą być ładowane w dowolnym miejscu, ponieważ nie stwarzają ryzyka rozlania kwasu.

Zagrożenie istnieje natomiast w przypadku wózków zasilanych baterią kwasowo-ołowiową, jednak są one coraz mniej popularne. Wózki widłowe mogą być również zasilane silnikiem spalinowym. Silnik spalinowy może być napędzany benzyną, olejem napędowym, gazem płynnym albo sprężonym gazem ziemnym. Są uniwersalne, ponieważ można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W przypadku takich wózków konieczne jest regularne wykonywanie przeglądów, na których weryfikowane są ewentualne wycieki płynów oraz zużycie podzespołów. Należy wspomnieć, że silniki Diesla nie mogą się poruszać po halach – są stosowane na otwartych przestrzeniach.

Jak działają wózki widłowe gazowe?

Kolejnym rodzajem wózków jezdniowych podnośnikowych są wózki gazowe. Taki napęd wybierany jest przede wszystkim przez przedsiębiorców, którym zależy na niewielkich kosztach związanych z eksploatacją urządzenia. Wózki widłowe zasilane LPG znajdują zastosowanie na zewnątrz oraz na halach.  W przypadku zamkniętych przestrzeni należy pamiętać o ich regularnych wietrzeniu.

Facebook