Nabycie wózka widłowego — wynajem czy zakup?

Bez wózka widłowego trudno wyobrazić sobie codzienną pracę w magazynach, centrach logistycznych, składach budowlanych itd. To jeden z najpopularniejszych środków transportu bliskiego. Jednak zakup wózka widłowego to spora inwestycja, dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, jak często będziemy z niego korzystać, czy firma ma miejsce do jego przechowywania i czy stać ją na późniejsze koszty eksploatacyjne. Kupić czy wynająć — w tym wpisie spróbujemy podpowiedzieć, które rozwiązanie może być bardziej opłacalne w konkretnych przypadkach.

Wynajem wózka widłowego — czy to się opłaca?

Wynajem wózka widłowego to bardzo elastyczne rozwiązanie. Wyróżniamy dwie podstawowe opcje najmu:

  • wynajem krótkoterminowy, który pozwala na uzyskanie niezbędnego sprzętu niemal „od ręki” – bez zbędnych formalności. Jest to wygodna opcja dla przedsiębiorstw lub osób prywatnych, które potrzebują wózka do realizacji pojedynczych prac,
  • wynajem długoterminowy stanowi rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują wózka na kilka tygodni lub nawet miesięcy. W tym przypadku opcja najmu jest korzystna finansowo, a w cenie najemca otrzymuje nie tylko w pełni sprawny technicznie wózek, ale również opiekę serwisową przez cały czas trwania umowy.

Wynajem wózka widłowego to rozwiązanie, z którego najczęściej korzystają małe i średnie firmy (chociaż nie jest to regułą), które potrzebują sprzętu okazjonalnie. Jeśli firma nie dysponuje w danym momencie odpowiednimi środkami finansowymi na zakup tego rodzaju pojazdów, może zdecydować się na najem. Miesięczne opłaty z tego tytułu mogą być włączone w koszta uzyskiwanego przychodu. Dodatkowo odpada problem opłat generowanych przez regularne serwisowanie sprzętu, zakup części czy naprawy.

Jest to również dobry sposób, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów w pracy, jeśli dojdzie do awarii wózka należącego do firmy. Kiedy własny sprzęt jest w naprawie, można korzystać z wynajętego.

Z wynajmu wózków widłowych korzystają również przedsiębiorstwa, które działają wyłącznie sezonowo. Jest to również ciekawa opcja dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku i nie mają stabilnej sytuacji finansowej. Wynajem w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową, co jest bardzo ważne w pierwszych latach prowadzenia działalności. Co więcej, wynajem wózka daje możliwość przetestowania różnych sprzętów, co bywa wykorzystywane przez właścicieli firm, którzy chcą zainwestować we własny sprzęt, ale jeszcze nie wiedzą dokładnie, jaki model będzie najlepszy.

W naszej firmie możliwy jest też wynajem wózka widłowego wraz z operatorem, co jest bardzo korzystne dla firm, które potrzebują sprzętu tymczasowo, a żaden z pracowników nie ma uprawnień do prowadzenia tego typu pojazdów.

Zakup wózka widłowego — kiedy warto zainwestować we własny sprzęt?

Posiadanie wózka widłowego na własność to dobre rozwiązanie, a właściwie konieczność, w przypadku firm, które korzystają ze sprzętu na co dzień. W wielu przypadkach wózek jest absolutnie niezbędny do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Są to m.in. hurtownie, sklepy wielkopowierzchniowe, magazyny, zakłady przemysłowe, centra logistyczne itp., gdzie praktycznie każdego dnia transportowane są towary o dużej masie.

Jednocześnie zakup wózka widłowego to spora inwestycja, dlatego też bardzo ważna jest stabilna sytuacja finansowa firmy. Pewnym ułatwieniem może być w tym przypadku zakup używanego wózka widłowego. Nasza firma prowadzi sprzedaż nie tylko nowych, ale i używanych wózków widłowych firm KOMATSU, Combilift, AUSA, Aisle Master, Mitsubishi, Hyster, Baumann, Caterpillar, Clark, Toyota, Nissan, Linde oraz innych. Jest to sprzęt w pełni sprawny, objęty obsługą serwisową oraz gwarancją.

Jeśli chcesz zdecydować się na wynajem lub zakup wózka widłowego, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.

Facebook