Jak dbać o ogumienie w wózku widłowym?

Wózki widłowe to sprzęt, który poddawany jest dość intensywnej eksploatacji, radzą sobie z dużym obciążeniem. Wykorzystywane są w magazynach, halach przeładunkowych, sklepach i na budowie. Oznacza to, że mogą poruszać się po różnych podłożach, które wpływają na zużycie ogumienia. Jak dbać o opony w wózkach? Na co zwrócić uwagę i kiedy najlepiej udać się do serwisu?

Ogumienie wózków widłowych – najważniejsze informacje

Przede wszystkim należy pamiętać, że w zależności od rodzaju pojazdu, montuje się na nim różne rodzaje opon. Dobierane są do warunków, w jakich ma on pracować: rodzaju podłoża, temperatury panującej w pomieszczeniu, intensywność użytkowania wózka. Dlatego montowane jest zazwyczaj ogumienie superelastyczne lub pneumatyczne.

Pierwsze trudno przebić, jest to wręcz niemożliwe. Dlatego wykorzystuje się je tam, gdzie nawierzchnia jest wymagająca np. pełna ostrych elementów. Są one jednak mniej elastyczne, mają gorszą amortyzację, co jest odczuwalne na nierównościach. Drugi rodzaj opon jest bardziej stabilny i odporny na uszkodzenia (diagonalne) oraz charakteryzuje się długą żywotnością (radialne). Z czasem jednak każda opona może ulec zużyciu, dlatego ważne są regularne wizyty w serwisie wózków widłowych, aby poza innymi elementami, poddawać przeglądom również ten.

Jak dbać o ogumienie?

Opony w wózkach widłowych muszą spełniać pewne standardy, aby były bezpieczne do jazdy. Nie mogą mieć wybrzuszeń, uszkodzeń, zużycie przekraczające 16 mm to czynnik zmuszający do wymiany opon. Aby móc korzystać z nich przez wiele lat, należy właściwie o nie dbać. Przede wszystkim, należy dobrze dobrać ich rodzaj do typu i modelu wózka. Dotyczy to również samego rozmiaru: szerokości opony, średnicy obręczy i pierścieni, gdyż wtedy poradzi ona sobie z naciskiem podczas pracy. Trzeba regularnie sprawdzać ciśnienie, aby było ono zgodne z zaleceniami producenta. Lepiej uważać, po jakiej powierzchni wózek jeździ i nie należy podnosić ciężarów większych niż określone w instrukcji użytkowania sprzętu.

Facebook